»Pristojno ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo v prihodnjih dneh zbralo podatke o škodi ter presodilo, kateri ukrepi vlade lahko omilijo posledice že četrte velike pozebe v zadnjih šestih letih v Sloveniji.«
»Vemo, da je pozeba vedno pogostejši dogodek v Sloveniji, mislim, da se je pojavila v osmih od desetih let.«
»V Posavju orošujemo zgolj od 8 do 9 odstotkov površin. Medtem ko so ostali pač odvisni od preventivnih ukrepov. Kaj se lahko v tem trenutku naredi? Pomaga že pomulčen sadovnjak, saj je temperatura tam nekoliko višja, kot če je trava visoka. Potem so tukaj tudi različna listna gnojila, ki tudi lahko v nekaterih primerih nekoliko ublažijo posledice.«
»Ponedeljkovo in torkovo jutro bi lahko ponekod prineslo tudi negativne jutranje temperature, tako da bo predvsem v notranjosti Slovenije nevarnost pozebe.«
»Že dve noči zaporedoma se trudimo z ogrevanjem na plin, da bi rešili mali predelek marelic, da bi vsaj prvo leto ali kako leto imeli.«
»Poškropimo drevesa z biostimulanti na osnovi alg in aminokislin. Škropljenje je treba opraviti dva dni pred napovedano pozebo, ti biostimulanti niso fitofarmacevtska sredstva, dovoljeni so v ekološki predelavi, dobijo se tudi v prosti prodaji.«
»Zaradi pozebe je bila kmetijska proizvodnja zmanjšana za 80 odstotkov ali več v 70 občinah.«
»Ob kakšni mirni in jasni noči se bo lahko na izpostavljenih mestih pojavila tudi slana ali kakšna pozeba, ampak zgleda, da bolj na manjših območjih. Kakšne splošne pozebe za zdaj ni predvidene. Seveda se pa lahko ta napoved še tudi nekoliko spremeni.«
»V nevarnosti pa ni le sadno drevje, temveč tudi zgodnje zelenjadnice, ki jih je dobro v tem času preventivno zaščititi s kopreno.«
»Temperature so bile nizke že v noči na torek, najbolj kritično pa je bilo v noči na sredo, ko so bile temperature 'praktično osem ur' pod lediščem.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju